czwartek, 28 maja 2015

Cała prawda o składnikach kremów do twarzy

Cała prawda o składnikach kremów do twarzy
Koncerny kosmetyczne co chwilę bombardują nas informacjami o nowych cudownych składnikach, które natychmiast odmłodzą naszą skórę. Większość z nas nawet nie zastanawia się, co stoi za poważnie brzmiącymi nazwami w stylu "koenzym Q10" lub "kwas hialuronowy". Czy te substancje rzeczywiście w jakikolwiek sposób wpływają na naszą skórę? Wszystkiego dowiecie się w naszej galerii.


Retinol

Jednym z najbardziej zachwalanych przez producentów składników kremów odmładzających jest retinol. Co trzeba o nim wiedzieć? To organiczny związek chemiczny, który jest pochodną beta-karotenu. To nic innego, jak witamina A (witamina A to nie jeden konkretny związek, a grupa retinoidów pełniących konkretna funkcję w organizmie). Retinol pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki nabłonkowej. Odpowiada też za integralność błon komórkowych. Zawartość retinolu w kremie jest jak najbardziej wskazana, nie powinna jednak przekraczać 0,1%.
Komórki macierzyste

Szukając ulubionego produktu w drogerii, można się natknąć na kosmetyki z napisem "zawiera komórki macierzyste". Po dokładnym przestudiowaniu etykiety możemy ze spokojem stwierdzić, że nie chodzi o ludzkie komórki macierzyste, a komórki roślinne. To nic innego jak chwyt marketingowy. Rzeczywiście, ze względu na nieograniczony potencjał do podziału komórki macierzyste mogłyby teoretycznie posłużyć jako środek odmładzający. Żeby taka terapia jednak zadziałała, komórki musiałyby być wstrzyknięte do organizmu. No i oczywiście musiałyby być to komórki ludzkie, a nie roślinne.


Koenzym Q10

Koenzym ten można spotkać również pod nazwą ubichinon. Jest to silny antyoksydant, czyli substancja, która może w naszym organizmie zmiatać szkodliwe wolne rodniki. Suplementacja diety koenzymem Q10 ma korzystny wpływ na cały organizm, między innymi pomaga leczyć zaburzenia metabolizmu oraz migreny. Badania pokazują również, że koenzym Q10 może zapobiegać nowotworom. Nie ma jednak twardych dowodów na to, że ubichinon podany w formie kremu ma dobroczynne działanie na skórę.


Kolagen

Kolagen to białko stanowiące jeden z podstawowych budulców skóry. To właśnie dzięki niemu skóra jest elastyczna. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji kremów, ale również w chirurgii plastycznej jako wypełniacz zmarszczek. Niestety, tylko w tym drugim przypadku kolagen jest naprawdę skuteczny. Jak przekonuje Blanca Sengerova, biochemik z Oxford University, cząsteczki kolagenu są zbyt duże, żeby mogły przeniknąć przez barierę skóry, dlatego skuteczne działanie można osiągnąć jedynie poprzez ich wstrzykiwanie.


Kwas hialuronowy

Jedną z najważniejszych właściwości kwasu hialuronowego jest wiązanie wody w skórze. Duże ilości tego związku znajdują się w skórze właściwej. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w tej tkance spada, w wyniku czego pojawiają się pierwsze zmarszczki. Kwasu używa się jako wypełniacza w chirurgii plastycznej, jednak zabiegi z jego użyciem należy powtarzać co kilka lat. Do tej pory nie udowodniono, że podany w formie kremu ma dobroczynne działanie na skórę.


Liposomy

Liposomy to pęcherzyki lipidowe, wewnątrz których można "uwięzić" jakąś substancję. Dzięki temu, że błona komórkowa również zbudowana jest z lipidów, liposomy mogą transportować do wewnątrz komórek substancje czynne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że to czy liposomy zadziałają zależy od tego, co jest w ich wnętrzu. Same liposomy nie są cudownym odmładzającym środkiem, a jedynie mechanizmem transportu substancji czynnych do komórek skóry.


Peptydy
Peptydy to krótkie łańcuchy powstałe z połączenia aminokwasów. Jeżeli z aminokwasów utworzy się odpowiednio długi łańcuch otrzymamy białko. I tutaj zaczyna się problem. Peptydy to bardzo niejednorodna grupa. Wyróżniamy między innymi peptydy mlekowe, czy rybosomalne. Niektóre z peptydów mogą mieć korzystny wpływ na skórę i wnikać w głąb niej jeśli są odpowiednio krótkie. Dlatego zanim zaniesiesz do sklepowej kasy krem z "peptydami", sprawdź dokładnie na etykiecie o jakie peptydy chodzi.


Co rzeczywiście działa?

Większość z zaprezentowanych składników stosowanych do produkcji kremów nie ma udowodnionego dobroczynnego wpływu na skórę. Jakie kremy zatem wybierać? Te z dużą zawartością witamin (na przykład wspomnianym retinolem). Witaminy są na tyle małymi związkami, że zwykle bez problemu wnikają w głąb skóry. Trzeba również zwrócić uwagę na to, czy stosowany przez nas kosmetyk jest odpowiednio tłusty. Lipidy zawarte w kosmetykach co prawda nie odmłodzą naszej skóry, ale stworzą na niej ochronny film, który zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Prześlij komentarz